BORBA ZA SPAS VRELA UNE SE NASTAVLJA: Radovi nisu trajno zaustavljeni, čeka se državni inspektor za okoliš

    Iako je u brojnim medijima objavljena vijest kako su radovi na izgradnji mini-hidroelektrane na vrelu Une zaustavljeni, iz Udruge Una upozoravaju kako nije riječ o službenoj obustavi i da se borba za spas vrela Une od bagera i betona nastavlja. „Ministarstvo zaštite okoliša je ranije iznijelo stavove, ali radovi se i dalje nastavljaju”, poručuju iz ove udruge.

    Azra Berbić iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT koja je u stalnom kontaktu sa aktivistima u Donjoj Suvaji kaže kako će skoro mjesec dana od početka radova na izgradnji hidroelektrane sutra (četvrtak, 8. august) konačno na teren izaći i državni okolišni inspektor. Aktivisti se nadaju da će inspektor objektivno ustanoviti stanje stvari i da će nakon toga uslijediti adekvatne reakcije i odluke nadležnih institucija.

    Iz Fondacije ACT kažu kako je plan lokalnih i međunarodnih aktivista da nastave boraviti na lokaciji vrela Une kako bi spriječili nastavak radova na izgradnji planirane mini-hidroelektrane. Prema njihovim informacijama, investitor ne namjerava odustati od gradnje i to je juče saopćio mještanima.

    Pozivamo sve ljude koji to žele i koji to mogu da nam se pridruže i pruže podršku. Planiramo da uspostavimo kamp, pa pozivamo i ljude koji nisu u mogućnosti da nam se pridruže da doniraju šatore, vreće za spavanje i drugu opremu koja može biti od pomoći u kampu“, kaže Azra Berbić.

    Foto: Fondacija ACT

    Američki proizvođač sportske opreme Patagonia stoji uz aktiviste za zaštitu vrela Une, te su kreirali online formular pomoću kojeg se može poslati pismo premijeru Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću i tražiti od njega da vlasti u Hrvatskoj konačno zaustave ekocid koji se dešava u Donjoj Suvaji. „Upućujemo vam poziv da zaustavite ovaj projekt dok nije prekasno. Morate zaštititi jednu od posljednjih preostalih divljih rijeka u Europi i osigurati da današnje i buduće generacije uživaju dobrobiti prirodnih čuda Hrvatske“, stoji u ovom pismu kojeg možete potpisati i prateći link u objavi Fondacije ACT na Facebooku.

    Aktivisti neprestano pozivaju institucije da reaguju i upozoravaju na krajnje upitan način na koji je investitor došao do dozvola koje je do sad uspio ishodovati. Postavlja se važno pitanje uključenosti lokalnog stanovništva u proces izdavanja tih dozvola jer je jasno kako se apsolutno svi stanovnici područja oko vrela Une kategorički i izričito protive izgradnji mini-hidroelektrane. „Kakva je u ovom slučaju bila primjena Aarhuške konvencije, čija je Hrvatska potpisnica, ako je lokalno stanovništvo izričito protiv izgradnje a dozvole su ipak navodno ishodovane“, pitaju aktivisti.

    Njihova poruka je kako neće dozvoliti izgradnju ove hidroelektrane i da ne daju ni kap Une – ona je rijeka bez brana i takva mora ostati. „Nećemo ovo dozvoliti jer nas iskustvo iz Bosne i Hercegovine uči da su investitori dozvole vrlo često ishodovali u sprezi sa vlašću, a potom za vrijeme izgradnje bespovratno uništavali rijeke i riječne ekosisteme“, kaže Azra.

    Ona skreće pažnju na to da su već u najranijoj fazi radova mještani ostali bez pitke vode, te podsjeća na iskustva iz Bosne i Hercegovine i stotinjak mini-hidroelektrana koje su u funkciji u našoj zemlji, a koje su obično izgrađene u sprezi vlasti i investitora.

    Godinama unazad vidimo na terenu da one iza sebe ostavljaju suha korita, uništen biodiverzitet i cijeli ekosistem, da su lokalne zajednice ojađene i da od ovih elektrana nemaju nikakvu korist, a da je količina proizvedene energije kroz mini-hidroelektrane neznatna i da ne doprinosi ni u kakvoj mjeri toj borbi za prelazak na obnovljive izvore energije. Stava smo da ove elektrane u cijeloj regiji postaju prevara koja navodno donosi prosperitet i energiju iz obnovljivih izvora a ustvari uništava rijeke i lokalne zajednice“, objašnjava aktivistica Fondacije ACT.

    Foto: Gerila.info

    Dakle, iako se pojavila netačna informacija kako su radovi na izgradnji mHe na vrelu Une zaustavljeni, očito je da će se borba nastaviti i da će umnogome zavisiti od nalaza državnog inpektora za okoliš čiji se dolazak očekuje sutra. Aktivisti ostaju na lokaciji, odlučni u svojoj namjeri i zahvalni svima koji im pomažu u njihovoj borbi. Posebno su zahvalni medijima kao ključnim saveznicima i njihovom glasu u javnosti, te ih pozivaju da nastave pratiti razvoj događanja.

    Jedan od onih koje ne treba posebno pozivati jeste neponovljivi Darko Rundek koji godinama dosljedno pomaže aktivistima za zaštitu rijeka i koji je već odavno postao njihovo zaštitno lice. Rundek je u petak na vrelu Une održao muzički performans, a prilagođeni stihovi njegove pjesme Ay, Carmela – „mi smo protiv ulagača i njihovih pomagača“ lagano postaju himna otpora sprezi sumnjivih ulagača i njihovih korumpiranih pomagača u institucijama vlasti.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...