ALARMANTNO ISTRAŽIVANJE O OVISNOSTI: Svaka četvrta mlada osoba puši ili kocka, svaka peta pije!

    Svaki četvrti tinejdžer u dobi između 13 i 17 godina u Bosni i Hercegovini konzumira duhan ili duhanske proizvode, svaki peti pije alkohol, a 26% njih redovno igraju igre na sreću. Ovo su alarmantni rezultati istraživanja o kockanju i korištenju interneta, te navikama konzumiranja duhanskih proizvoda, alkohola i marihuane među djecom i mladima koje su nedavno proveli Udruženje NARKO NE i proMENTE socijalna istraživanja.

    Istraživanje je provedeno u tri kantona na području Federacije Bosne i Hercegovine (Kanton Sarajevo, Zeničko-dobojski kanton i Srednjobosanski kanton), ali njegovi rezultati sa veoma velikom vjerovatnoćom odražavaju stanje sa ovisnostima među mladima u cijeloj zemlji. A to stanje je više nego zabrinjavajuće.

    Naime, čak 70 posto mladih je bar jednom oprobalo igre na sreću, a od toga je njih 8 posto razvilo patološke kockarske probleme. Osim što petina mladih ove dobi pije alkohol, priznaju i da je njih polovina alkohol probala prije trinaeste godine, a starost u kojoj počinju istraživati svijet narkotika je oko petnaeste godine. Prema ovom istraživanju, najčešće prvo probaju marihuanu, a onda eksperimentišu sa psihostimulansima da bi u najgorim slučajevima završili koristeći heroin. Lamija Spahić iz organizacije proMENTE kaže kako se može tumačiti da su različiti oblici ovisnosti skoro postali normalizovani.

    Tako je istraživanje provedeno na uzorku od 1,066 ispitanika i fokus grupama sa 21 sudionikom pokazalo kako 18% mladih konzumira cigarete, 24,8% njih konzumira električne cigarete, dok 6,4% konzumiraju snus. Čak 26,4% je reklo da koriste nargilu, pri čemu je postotak među djevojkama i mladićima ovdje skoro izjednačen. Inače, djevojke više koriste električne cigarete, dok je udio korisnika snusa znatno veći među mladićima.

    U istraživanju su učestvovali predstavnici osnovnih i srednjih škola, organizacije fokusirane na rad s djecom i mladima, te organizacije i ustanove koje se bave temama zdravlja, predstavnici gradskog vijeća, predstavnici ministarstava obrazovanja, pravde, zdravstva i sigurnosti. Rezultati istraživanja predstavljaju osnovu za suradnju u kreiranju, provedbi i unapređenju naučno utemeljenih programa prevencije ponašajnih ovisnosti i korištenja različitih sredstava ovisnosti.

    Kao posebna vrsta ovisnosti se u novije vrijeme pojavljuje ovisnost o internetu. Preko 90% ispitanih kaže da na internetu provode minimalno dva sata dnevno. Siniša Beljo iz Udruženja NARKO NE upozorava kako barem trećina roditelja niti ne zna šta njihova djeca rade na internetu, koji može biti mjesto neželjenih i opasnih kontakata.

    Problem sa izraženim prisustvom raznih vidova ovisnosti među mladima u Bosni i Hercegovini je u velikoj mjeri rezultat nepoštovanja zakona, lake dostupnosti alkohola i cigareta, te rasprostranjenosti kladionica koje se često nalaze u neposrednoj blizini škola. Osim toga, negativna klima u društvu i nedostatak kvalitetnih sadržaja i aktivnosti koje bi mogle zaokupirati mlade te ponuditi alternativu na svoj način pomažu širenju raznih vrsta ovisnosti. Značaj prevencije je zbog toga nemoguće dovoljno naglasiti.

    Sama ovisnost je simptom, mi prevencijski stručnjaci moramo tragati za potencijalnim uzrocima i to zna biti jako kompleksno. Dijagnoza ovisnosti se ne dobija preko noći nego razoj ovisnosti traje neko vrijeme“, napominje Amir Hasanović, izvršni direktor u NARKO NE i dodaje da se mora raditi na razvoju socio-emocionalnih vještina kod djece kako bi bila što otpornija na izazove koji vode do rizičnih ponašanja.

    Osim individualnog pristupa kroz jačanje i razvoj ličnosti, potrebno je djelovati i strukturalno, odnosno djelovati na okolnosti u kojima djeca odrastaju. Neophodne su mjere koje će alkohol, cigarete i druge supstance koje vode u ovisnost mladima postati teško dostupne. To važi i za kladionice i druge vidove kockanja koje predstavlja pravu pošast među mladima.

    „Ovo istraživanje će poslužiti kao temelj za kreiranje i unapređenje programa prevencije. Rezultati pokazuju visoku stopu korištenja interneta i zabrinjavajuće konzumiranje cigareta, alkohola i marihuane među mladima, uprkos školskim zabranama. Pozivamo sve obrazovne, institucije vlasti i roditelje da se uključe u implementaciju preporuka istraživanja i preventivnih mjera i da zajednički radimo na stvaranju sigurnijih i zdravijih okruženja za našu djecu i mlade“, zaključuje Edisa Adžović, menadžerica grantova projekta SMART Balkan koji je podržao istraživanje i prezentaciju.

    Istraživanje o kockanju i korištenju interneta, te navikama konzumiranja duhanskih proizvoda, alkohola i marihuane među djecom i mladima dostupno je na ovom linku.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...