Svjetski dan djeteta u Bosni i Hercegovini obilježen je juče u Sarajevu Konferencijom „Osluškivanje budućnosti“ u organizaciji UNICEF-a BIH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i Vijeća za djecu BiH. Kroz međugeneracijski dijalog djece i odraslih razgovaralo se o tome kako najveći izazovi današnjice, poput nasilja, sukoba, klimatskih promjena i katastrofa koje iz njih proizlaze, utiču na mentalno zdravlje i ostvarivanje prava djece. Dodijeljana su i priznanja “Prvaci sretnijeg djetinjstva”.
Predstavnik UNICEF-a u BiH Marc Lucet čestitao je Dan djeteta svoj djeci, adolescentima i mladima, njihovim roditeljima, kao i onima koji svaki dan ulažu snagu, energiju i vrijeme radeći za dobrobit svakog djeteta.
“Danas smo ovdje kako bismo proslavili i razmislili na koji način možemo dodatno unaprijediti prava djece. Naša uloga je da slušamo djecu i mlade ljude, kako bismo podstakli na akciju koja pravi razliku za budućnost. Važno je okupiti generacije koje će slušati jedni druge, i raditi zajedno kako bi se suprotstavili izazovima koji se javljaju u današnjem svijetu, kao što su klimatske promjene i sukobi širom svijeta koji imaju negativan uticaj na djecu i njihov razvoj”.
Bosna i Hercegovina je prije trideset godina potpisala UN Konvenciju o pravima djeteta i time preuzela obaveze za stvaranje boljih uvjeta za život svakog djeteta, unapređenje zakonodavnog okvira i redovno izvještavanje o implementaciji Konvencije u našoj zemlji.
Pomoćnik Ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH i predsjednik Vijeća za djecu Kemo Sarač čestitajući Dan djeteta podsjetio je na značaj posvećenosti u radu na zaštiti interesa i prava djece u BiH:
“Današnja konferencija je ujedno i prilika da zajednički pozovemo sve institucije da radimo na kreiranju politika i realizaciji inicijativa koje će imati za cilj poboljšanje uslova i položaja prava djece u BiH. Osiguravajući jednaka prava za djecu, počevši od zaštite od nasilja, pa do osiguravanja jednakih prava na pristup obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, i svim drugim pravima koja djeci pripadaju, osiguravamo uslove za bolje i zdravije društvo”.
Prezentiran je i volonterski izvještaj „Krug povjerenja“, izrađenog kojeg su u konsultacijama sa djecom i mladima izradili Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, uz podršku UNICEF BiH i Mreže nevladinih organizacija za djecu u BiH „Snažniji glas za djecu“.
Mlada aktivistica i učesnica jednog od panela Larisa Memić poručila je kako klimatske promjene ne utiču samo na okolinu, nego i na mentalno zdravlje djece i mladih:
“To u nama budi želju za promjenom, što jedino možemo postići skupa. Osjećamo anksioznost zbog naše budučnosti, i trebamo podršku svih vas da zajedno napravimo promjenu. Ključ leži upravo u našoj saradnji, i ovdje smo kako bismo udruženo djelovali i poduzeli konkretne korake prema boljem sutra, prema boljoj budućnosti”.
Događaj je zaključen u pozitivnom duhu, dodjelom priznanja “Prvaci sretnijeg djetinjstva”, pojedincima i pojedinkama koji su tokom 2024. godine, svojim djelovanjem, bilo kroz profesionalni angažman ili volontiranje, dali poseban doprinos ostvarivanju prava djece u Bosni i Hercegovini.
Priznanja “Prvaci sretnog djetinjstva” dodijeljena su Elviru Karaliću iz Udruženja Pomozi.ba iz Sarajeva, Koordinatorici za inkluzivni sport Specijalne olimpijade BiH Lejli Burgić iz Tuzle te hraniteljici Milki Jeremić iz Laktaša.