Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC) organizovao je 15.2.2024. godine u Briselu raspravu na visokom nivou o pridruživanju kandidatskih zemalja, u okviru svoje plenarne sesije. Glavna tema je bila proširenje EU na zemlje kandidatkinje, uz naglasak na stalnim transformacijama i predviđanju budućeg razvoja, uz isticanje neophodnog aktivnog uključivanja civilnog društva kao ključne komponente procesa proširenja. Sastanku su prisustvovali premijeri Albanije i Crne Gore.
Na ovom događaju se svečano proslavilo pokretanje inicijative za uključenje predstavnika civilnog društva zemalja kandidatkinja za članstvo u EU u savjetodavnom radu EESC. Naime, Oliver Röpke, predsjednik EESC, prilikom preuzimanja funkcije 2023. godine pokrenuo je inicijativu za sadržajnije uključenje civilnog društva iz država koje nisu članice EU u rad EESC. Ova inicijativa čini EESC prvom institucijom EU koja zemljama kandidatkinjama nudi posebnu priliku za sudjelovanje.
Predstavnici organizacija poslodavaca, sindikata i organizacija civilnog društva iz devet zemalja kandidatkinja za članstvo u EU putem javnog poziva EESC su ohrabreni da sudjeluju u ovom projektu EESC i postanu “članovi iz zemalja kandidatkinja za proširenje”. Procedura odabira nakon javnog poziva je završena početkom februara 2024. godine, kada je od oko 600 prijava odabrano nekoliko osoba iz svake od zemalja kandidatkinja.
Bosnu i Hercegovinu u ovom komitetu, uz osam drugih predstavnika i predstavnica civilnog društva, predstavlja i Aida Daguda, direktorica Centra za promociju civilno društva: “Počastvovana sam ovim imenovanjem, i već se radujem što ću vidjeti iz prve ruke kako djeluje evropski civilni i socijalni dijalog, kako bismo mi u BiH što bolje i što prije iskoristili te principe. Ovo vidim kao dvosmjerni put, jer će mišljenja EESC našim učešćem bolje odslikavati potrebe i izazove koje mi u zemljama sa kandidatskim statusom imamo.”
Tokom plenarne sjednice Aida Daguda je govorila o ulozi i značaju civilnog društva u procesu EU integracija BiH, gdje je posebno naglasila novu inicijativu organizacija civilnog društva u BiH pod nazivom “Sada je pravo vrijeme” gdje su pozvane vlasti BiH da ozbiljno i odgovorno pristupe ispunjavanju uslova tako da se prilika otvaranja pregovora u martu ove godine iskoristi na najbolji način. Također, istakla je da u vremenu kada civilno društvo treba biti organizovano i snažno, novi zakoni u entitetu Republika Srpska ograničavaju slobodu djelovanja civilnog društva.
EESC je multinacionalna organizacija nastala 1957. godine zahvaljujući Rimskom sporazumu, sa sjedištem u Briselu koja savjetuje donosioce odluka u EU i osigurava da organizacije i mreže civilnog društva diljem kontinenta imaju pravo glasa u razvoju Evrope. EESC glas je organiziranog civilnog društva u Europi. Predstavlja poslodavce, radnike i organizacije civilnog društva. Stručnost njegovih 329 članica pomaže u optimizaciji kvalitete politika i zakonodavstva EU.