Ponovo smo s vama sa stalnom rubrikom u kojoj naša Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinje psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji, odgovara na vaša pitanja.
Sve što vas zanima i što želite da pitate u vezi sa mentalnim zdravljem možete i dalje nastaviti da šaljete na storyje Objavi.ba i Facebook stranicu Psihoterapija Alma N. Sisic.
I danas objavljujemo nova dva odgovora iz grupe pitanja koja ste poslali, a s narednim pitanjima i odgovorima vidimo se u naredni petak, 23. februara.
Pitanje br. 87
Poštovana Alma, molim vas za savjet. Brinem o bolesnoj majci svakodnevno i zbog toga moj partner želi da odemo na odmor. Želim i ja, ali imam osjećaj da bi se majka osjećala izdanom. Za to vrijeme bi navraćala komšinica da joj pomogne, ali ja osjećam krivicu što ne bi bila sa njom. Hvala unaprijed na odgovoru.
Odgovor:
Draga čitateljice,
pozdrav za vas i jako mi je žao što prolazite kroz težak životni period zajedno s vašom majkom radi njene bolesti. Kako navodite, a ja mogu da primijetim da se kod vas radi o konfliktu između toga “šta ja želim” i onoga “što se od mene očekuje”. Možda dolazite iz porodice koja vas je ohrabrivala da budete pretjerano odgovorni, tako što su vas krivili za svaku sitnicu i nalazila mane u onome što radite. Tada ste se mogli osjetiti manje vrijednom, a onda je ta pretjerana odgovornost postala mehanizam odbrane. Razvili ste unutrašnjeg kritičara, koji bi uvijek preduhitrio spoljašnjeg.
Krivica je povezana sa strahom od kazne, direktno je povezana i sa osjećanjem tuge pri uviđanju konflikta između onoga što smo mi, i onoga što smo usvojili odrastanjem. Najvažnije je prvo osvijestiti ovo osjećanje i znati za šta tačno sebe okrivljujemo. Koja uvjerenje stoje iza našeg zaključka da smo napravili „prekršaj“? Da li je naše sagledavanje racionalno? Da li osećaj krivice nosimo sa sobom iz djetinjstva, pa on sada iskrivljuje našu percepciju? Da li sam zaista uradila nešto pogrešno ili samo to mislim?
Vjerujem da će vam biti lakše donijeti odluku kad sebi odgovorite na ova pitanja, a moju podršku imate.
Vaša Alma
Pitanje br.86
Kako preboljeti razvod braka, sve je još svježe i jako boli.
Odgovor:
Draga čitateljice,
razvod braka predstavlja događaj koji je većini osoba jako stresan i bolan. Prekidom odnosa s drugom osobom iz naših života gubimo i određene resurse koje smo u taj odnos uložili te dio sebe koji smo u tom odnosu izgradili. Kada prođe prva bujica emocija, koja je uobičajeni dio oporavka, bilo bi dobro da naučite prihvatiti prekid kao normalni dio života, cijeniti zajednička iskustva koja ste imali te ih iskoristiti za početak otvaranja nove i potencijalno bolje stranice u vašem životu. A to znači prihvatiti gubitak i odtugovati ga kako bi napravili prostor za novi početak. Od odnosa koji su nam bolni, teško se oporavimo. Razlog tome je što nema dovoljno lijepih uspomena kako bismo mogli da se oprostimo od te osobe i mnogo je potisnute ljutnje u toj priči.
Ako ne možete sami da prebrodite razvod, moja topla preporuka je da se obratite psihologu ili psihoterapeutu kako bi proradili potisnute emocije i našli put za oporavak. Stojim vam na raspolaganju za nove upite.
Vaša Alma