U modernom dobu tehnologije, Bosna i Hercegovina korak po korak gradi mostove ka digitalizaciji obrazovanja. Posljednji značajan korak u tom smjeru je lansiranje BH Akademskog imenika, koju su pokrenuli Asocijacija za napredak nauke i tehnologije (ANNT) i informatička kompanija RUN-IT. Riječ je o inovativnoj platformi koja za cilj ima povezivanje članova naučno-istraživačke zajednice BH porijekla širom svijeta.
BH Akademski imenk se može naći na internetskoj stranici https://akademskiimenik.ba a predstavlja centralizovano mjesto sa online povezivanje naučnika, istraživača, stručnjaka iz industrija i drugih akademskih radnika. Trenutno je na ovoj adresi moguće pronaći informacije o oko 1,200 naučnika iz Bosne i Hercegovine i dijaspore, a ovaj broj se stalno povećava. Kako kažu pokretači ovog projekta, želja im je privući sve akademske radnike koji žive u Bosni i Hercegovini ili vode porijeklo iz naše zemlje. Da biste bili uvršteni u BH Akademski imenik potrebno je da imate objavljenu makar jednu naučnu publikaciju.
„BH akademski imenik je platforma za BH istraživače širom svijeta, sa ciljem njihovog povezivanja, saradnje i dijeljenja otkrića. Na njoj možete pratiti radove naših naučnika, pronaći potencijalne partnere za istraživanje ili čak pokrenuti međunarodne projekte. Ukoliko i sami publikujete naučne radove, možete kreirati i vlastiti profil te platformu koristiti kako biste povećali svoju vidljivost“, objašnjena je svrha ove platforme na njenoj internetskoj stranici.
Jasmin Harbinja iz kompanije RUN-IT kaže kako iza kreiranje ove platforme stoje godina dana rada, sa plemenitom namjerom i skoro potpuno volonterskim djelovanjem. „Države u okruženju imaju svoje registre naučnika, ali zbog naše složene strukture kod nas takvo nešto ne postoji. Sve je nekonektovano, nepregledno, i ono što ne uradi država moramo mi sami“, kaže Harbinja.
Uz njega, najzaslužniji za nastanak ove platforme su dr. Adnan Mehonić (ANNT), dr. Irfan Šljivo koji trenutno radi za NASA u Sjedinjenim Američkim Državama, te dr. Suad Krilašević, trenutni predsjednik ANNT. Partneri projekta su Bosanskohercegovačko-američka akademija nauka i umjetnosti (BHAAS) i BH Futures Foundation, a javnosti je prezentiran simbolično na Dan državnosti BiH, 25. novembra ove godine.
Pokretači se nadaju kako će doprinijeti digitalnoj transformaciji naše naučno-istraživačke zajednice pomoću platforme na kojoj ona može objediniti iskustva i znanja svojih članova, te učiniti informacije o njima dostupnim i lako pretraživim. Najznačajnije karakteristike BH Akademskog imenika su profiliranje akademskih radnika, pretraga i filtriranje istraživača, povezivanje unutar zajednice, dijeljenje informacija o naučnim radovima, a sve to uz potpunu sigurnost i privatnost.
Dakle, članovima je omogućeno da kreiraju detaljne profile sa informacijama o svom obrazovanju, radnom iskustvu, istraživačkim interesovanjima i objavljenim radovima, a korisnici su u mogućnosti da pretražuju imenik na osnovu različitih kriterija, kao što su oblast istraživanja, institucija ili geografske lokacije. Korisnici se mogu povezati sa drugim članovima BH Akademskog imenika, čime se stvaraju mogućnosti za saradnju, razmjenu ideja i stvaranje profesionalnih veza. Informacije o objavljenim naučnim radovima članova se automatski prikupljaju, čime se omogućava ažurnost podataka o njihovim akademskim doprinosima, a sigurnosne mjere koje su implementirane u potpunosti štite privatnost informacija članova i obezbjeđuju sigurnost podataka.
Pokretači ističu kako je platformu podržalo Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, te kako se nadaju dobroj saradnji sa svim zainteresiranim institucijama, organizacijama i pojedincima u BiH i dijaspori. BH Akademski imenik je zasigurno mjesto gdje se bosanskohercegovački intelekt i kreativnost mogu susretati i stvarati nove prilike. Pokretači ističu kako je ovo idealno mjesto za studente koji žele da pronađu potencijalne mentore, za kompanije da pronađu stručnjake koji mogu riješiti praktične probleme, te za državne institucije da dobiju tačne i pravovremene podatke o bh. naučno-istraživačkom potencijalu.
„Otkrijte platformu koja transformiše vaše istraživačke napore u globalno prepoznate poduhvate. Kreirajte profil koji će odražavati vašu ekspertizu i povezati vas sa BH istraživačima i naučnicima čiji je rad priznat na lokalnom i međunarodnom nivou“, poziva akademske radnike i druge naučne djelatnike platforma BH Akademski imenik.